Lise Sınavında Bitcoin Temalı Sorular Dikkat Çekti

Lise Sınavında Bitcoin Temalı Sorular Dikkat ÇektiHollanda’daki liseden üniversiteye geçiş sınavlarına Bitcoin içerikli Matematik soruları dahil edildi. Yüksek öğrenime geçiş için öğrencilerin katılması zorunlu bir sınav olan ve Bitcoin ile alakalı 5 sorunun bulunduğu OVW sınavına yaklaşık 200.000 Hollandalı öğrencinin girdiği tahmin ediliyor.

KoinBülteni.com’un haberine göre, Reddit’te dolaşan sınav kağıdında öğrencilere aşağıdaki soru kalıbı verildi:

“Bitcoin, sadece çevrim içinde var olan dijital bir para. 1 Ocak 2009’dan beri mevcut olup, web mağazalarında ve diğer çevrim içi hizmetlerde ödeme yöntemi olarak kullanılabiliyor. Bitcoin, standart para gibi merkez bankası tarafından yapılmıyor. Bunun yerine var olan tüm Bitcoin, bilgisayarların belirli matematik problemlerini çözmesiyle oluşturuluyor. Bu durum şu şekilde oluyor: Herkes kendi bilgisayarında bu tür bir matematik problemini çözmesi için özel bir yazılımı çalıştırabiliyor. Sorunu çözen bilgisayarın sahibi ödül olarak 25 (yeni oluşturulan) Bitcoin alıyor. 2014 yılında böyle bir problem her 10 dakikada bir çözüldüğü için her 10 dakikada 25 yeni Bitcoin yaratılıyordu. 1 Ocak’ta, yaklaşık 12.2 milyon Bitcoin vardı”.

Soruya giriş yapılan bu tanıtımdan sonra, öğrencilerin beş farklı matematik problemini çözmeleri istendi. Sınav kağıdında şu şekilde sorular yer aldı: “Bitcoin miktarının 18 milyonu aştığı yılı hesapla”, “ödülün hangi yıldan itibaren bir Bitcoin’den daha az olacağını hesapla”, “Piyasada olabilecek maksimum Bitcoin miktarını belirle”.

Sınava dahil edilen Bitcoin soruları, kripto paranın Hollanda kurumlarında resmi olarak tanınmasının ardından öğrencilere sunuldu.

Mart ayında Amsterdam Mahkemesi, Bitcoin madenciliğine ilişkin yerine getirilmemiş bir sözleşmeden geri ödeme talep eden bir sivil haklar davasına bakmıştı. Bu davada karara varılırken, Bitcoin’in “varlık özellikleri”ne sahip olduğu belirlenmişti. Mahkeme, Bitcoin’in bir değeri temsil ettiği ve transfer edilebilmesinden dolayı mülkiyet hakkı özelliklerini gösterdiği sonucuna varmıştı.

Yorumunuzu Yapın "Lise Sınavında Bitcoin Temalı Sorular Dikkat Çekti"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien